Wtórne baby-talk, czyli jak nie mówić do seniora

Obraz
  Niemal każdy z nas miał w sowim życiu kontakt z seniorem, czy to w najbliższej rodzinie, czy w pracy. Rozmowa z osobą w jesieni życia bywa wyzwaniem, gdyż często towarzysza jej różne utrudnienia, jak choćby zaburzenia słuchu lub brak rozumienia mowy. Co wówczas zrobić, jak rozmawiać, aby się porozumieć, zachowując jednocześnie szacunek do naszego rozmówcy?  Baby-talk to specyficzna forma mowy zarezerwowana do komunikacji z małymi dziećmi. Inaczej jest to mowa matczyna lub mowa nianiek, która ma ułatwić dziecku przyswajanie języka. Stosowanie prostych słów, zdrobnień czy częstych powtórzeń w kierunku dzieci nie wydaje się niczym dziwnym. Zdarza się jednak, że taki sposób komunikacji pojawia się także w relacji dorosły – senior.   Wtórne baby-talk – co to takiego?      To nazywany także rejestrem uproszczonym czy językiem zdegenerowanym, to typ komunikacji między osobą młodszą a osobą w wieku senioralnym. Charakteryzuje się m.in.: używaniem słów o prostej konstrukcji i częstej

o mnie




Nazywam się Kamila Posobkiewicz. Jestem filologiem polskim, terapeutą pedagogicznym oraz logopedą. Ukończyłam tez podyplomowe studia z Przygotowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, gdyż chciałam zagłębić się w temat rozwoju i problemow małych dzieci.
Przez siedemnaście lat byłam nauczycielem języka polskiego w gimnazjum i liceum, egzaminatorem gimnazjalnym i maturalnym. Jednak zawsze chciałam robić więcej, aby pomagać uczniom w ich trudnościach, dlatego zmieniłam pracę i obecnie jestem logopedą w prywatnej poradni w Gdańsku.
Na co dzień pracuję z małymi dziećmi i ich rodzicami. Staram się zrozumieć ich problemy i punkt widzenia świata, jednocześnie dobierając najlepsze środki i metody  diagnozy i terapii.

Przejawiając zamiłowanie do literatury dziecięcej, utworzyłam blog Bajkogród, w którym początkowo umieszczałam własne bajki, pisane przede wszystkim dla moich synów i o nich.
Ten projekt rozwinął się do tego stopnia, że otworzyłam Pracownię Rozwoju i Terapii " Bajkogród" w Gdyni. Prowadzę nie tylko zajęcia logopedyczne, ale również warsztaty bajkoterapii, szkolenia dla logopedów oraz spotkania dla rodziców.

Moje teksty oraz publikowane materiały są tworzone w oparciu o dwudziestoletnie doświadczenie
pracy z dziećmi i młodzieżą. Zachęcam do korzystania z tego i dzielenia się z innymi. 

Komentarze